ПРОЈЕКТОВАЊЕ И ПРОИЗВОДЊА ОРГАНСКЕ ХРАНЕ
Слободан сам да Вас упознам са најновијим нашим домаћим пројектима. Из области “Производње органске хране” у Републици Србији.
Без именовања и од иког добијеног пројектног задатка, мотивисан катастрофичним чињеницама и проблемима , (уопште у држави, а посебно на селу које је доживело својеврсни демографски суноврат у перијоду после Другог светског рата.), самоинцијативно окупио сам 25 истомишљеника (аутора, пројектаната) различите струке и за почетак кренули смо (сложно и тимски) у израду озбиљног и врло сложеног “пројекта на нивоу Србије”.
Израдили .смо 84 пројектна модела под јединственим називом: “Заштита и пројектовање производње органске хране”. Чиме смо обухватили комплетну производњу у пољопривредној делатности Србије. Из осам пољопривредних подручја, изабрали смо по неколико репрезентативних производа и за сваки од њих, израдили одрживи пројектни модел. И то из:
-Ратарства · 10 пројектних модела.
-Повртарства 35 пројектних модела.
-Воћарства 16 пројектних модела.
-Сточарства 12 пројектних модела.
-Пчеларства 3 пројектна модела.
-Рибарства 4 пројектна модела.
-Сеоског туризма 2 пројектна модела. и
-Цвећарства 2 пројектна модела.
Свеукупно 84 пројектна модела производње органске хране и наш домаћи прототип једне пољопривредне задруге. Пројекти су објављени у издању Удружења писаца “Поета” из Београда у новембру 2016 . године. Под заштићеним ауторством академика Данила Видића и његових сарадника.
Пројектни Замишљени циљеви и сврха су вишеструки: Првенствено производња здраве и сертификоване органске хране, заштита животне средине, заштита здравља становништва, социјална заштита становништва, запошљавање свих незапослених а радно способних у држави, безбедност радника на раду, рационално коришћење свих пољопривредних ресурса, заштита од разних природних непогода-ризика (суше, поплава, · земљотреса, клизишта, атмосферске појаве зрна леда и других непогода), обнова и развој архиктектуре села, повратак становништа на село ради враћања процеса деаграризације, депопулације, урбанизације и социокултуре савременог и модерног села, нутриционистчка едукација, заштита и правилна исхрана становништва. Овим пројектом постигли смо и низ других циљева у држави. Слободно можемо рећи да је ово интердсциплинарни пројекат. Наш домаћи уникатни рад. Који је јединствен и разликује се од свих других сличних пројеката (у држави, у окружењу, па и у свету).
Пројекти су намењени првенствено сеоским малим породичним домаћинствима са два радно способна члана (супруга и супруг) од 4 до 6 чланова у домаћинству . Израдили смо и пројектни модел пољопривредне задруге у коју се удружује до 300 малих породичник домаћинстава, односно до 600 запослених радника, који ће се под стручним вотством и надзором бавити изричито директном производњом и мањом домаћом прерадом здраве (квалитетне) органске хране за своје личне потребе, за домаће и страно ·тржиште и то за унапред познате и биране директне купце .
Пројекти су штампани и увезани у књигу (Б5 формат, чврсти повез, колор корице, квалитетни папир, књига 394 стране). Свеукупну одштампану количину књига (тираж 500 комада) смо заштитили ауторским правом, као наш пројектни изум-патент. Од укупно 35 потенцијалних спонзора с којима смо контактирали и разговарали, нико нам није хтео нити желео помоћи у штампању књиге. Као да смо пројекте радили за своју
личну корист, а не за народ и државу. Нажалост, морали смо све то исфинансирати из својих извора-пензија.
Знамо да ћете нас озбиљно упитати, како ове пројекте да спроведемо у пракси? Ми смо у пројектној књизи дали свој предлог. Основне научне и практичне закључке. На крају књиге дали смо писмену ПОТВРДУ. Својим личним потписом потврђујемо, да су у пројекту примењени сви замишљени циљеви у складу са здравим разумом, знањем, искуством и валидним прописима . Да као одговорни пројектанти преузимамо моралну , материјалну и кривичну одговорност за примену и одрживост пројектних решења. Нормално би било и за очекивати је, да ће постојећа Влада ове наше пројекте размотрити и уврстити у свој економски програм . Тужно је признати, да нам то није успало. Имамо писмени одговор и доказ о томе.
Без разлике на то, посбно ћу нагласити, да ми је била част и понос, што сам учествовао у вођењу и тимској изради ових пројеката. Ово је наше вековно животно дело. Оставштина за садашње и будуће генерације . Дар и поклон, произвођачима органске здраве хране. Пољопривредници су добили најбогатији избор производње појединих производа и њихову комбинацију (84 пројекта и пројекат пољопривредне задруге) . Од идеје до реализације њихове производње. У коначној свеобухватној верзији наши пројектни модели су замишљени као вертикална интеграција пољопривредног и задругарства на подручју целе државе. Према нашем прорачуну у Србији можемо регистрирати преко 2.460 таквих пољопривредних задруга (до 600 запослених радника по свакој задрузи). Овакав тип интеграције и умрежавања пољопривредних задруга, омогућава нам да са једног централног места, једноставно , лако и брзо координирамо и усмеравамо производњу и директну продају здраве хране. Ово је до сада најкомплетније системско решење производње органске здраве хране у држави. Жеља нам је и животни сан, да (на било којој општини у држави) за почетак, бар једна пољопривредна задруга, изграђена и организирана по овом нашем домаћем моделу што пре угледа светлост дана. Да смо први, да служимо за пример и да се разликујемо од свих сличних пројеката у Србији, окружењу и у свету. Да након тога одмах, без великих расправа кренемо у реализацју пројеката органске хране. Ово је наша будућност, стварност, могућност уз неопходну љубав према здравом животу. Ето нашег садашњег и будућег процвата. Дакле, без љубави нема, нити живота, нити весеља, радости и здовољства. Без љубави нема песме. Без љубави нема здраве хране и правилне исхране . Без љубави нема здравог односа према еколошкој заштити природе. Љубав све покреће. Руши све баријере, ограничења, барикаде, границе и блокаде. Без љубави нема ничег и ништа. Али ипак, љубав није све, ал’ без љубави све је ништа.
На самом крају, да још једапут поновим, да све ове пројекте смо, ми пројектни тим, израдили о свом трошку. Бесплатно. На мој предло, од нас 50 сваки је дао 5 до 1О евра и тако смо успели да оштампамо тираж од 500 књига. Без икаквих материјалних или каријеристичких интереса и жеља за славом власти и моћи у држави . Ношени изричито духом хуманизма, напретка и бољег живота у држави.
Београд, јануар 2017 .
Главни и одговорни пројектант: Академик Данило Видић